تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

انواع آب بند پلیمری

انواع آب بند پلیمری موضوع این مقاله از آی آر مخزن میباشد که به آن میپردازیم. آب بندی سازه‌ها و ساختمانها نظیر استخر بتنی، پالایشگاه‌ها، مخازن، تصفیه خانه، آبراه، تونل و … به منظور جلوگیری از نفوذ مایع‌ها، دوام بیشتر و ثبات بیشتر آنها صورت میگیرد. آب بندی سنتی با استفاده از قیر و گونی و ایزوگام انجام میشد. اما آنها مشکلات محیط زیستی فراوانی را دارد و مراحل اجرایی دشواری را به همراه دارد. امروزه استفاده از آب بند پلیمری بسیار کارامد است.
از معروف‌ترین آب‌بند پلیمری میتوان به آب‌بند پلی یورتان، پلی وینیل کلراید، اپوکسی‌ها، آکریلات‌ها و پلیمرهای بر پایه فناوری نانو اشاره کرد.
پلی یورتان‌ها در مجاورت هوا سخت میشوند. هیچگونه انقباضی ندارند. مقاومت عالی در برابر اشعه خورشید دارد بنابراین باید برای محیط‌های بدون سقف استفاده شود.
اما در خصوص آب بند پلی وینیل کلراید باید بدانیم که در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم هستند. مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی دارند. به سرعت خشک میشوند. مقاومت سازه را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله افزایش میدهد. آب بند اپوکسی نیز مقاومت شیمیایی بالایی دارد . برای فشار مثبت کارایی دارد.

مقاله پیشنهادی: مخزن GRP
آب بند آکریلاتی طول عمر و چسبندگی مناسبی دارد و از دوام زیادی برخوردار است.
اجرای عایق رطوبتی با الیاف که به آن RCI گفته میشود؛ میتواند در مخازن نگهداری آب به دلیل دوام و طول عمر بالا بهترین گزینه انتخابی باشد. این نوع آب‌بند بسیار مقرون به صرفه هستند. علاوه بر اینکه سبب ممانعت از ورود نمک و دیگر املاح به داخل سازه میشود.
نوعی از عایق و آب‌بند پلیمری به شکل پودری است که پودرهای رنگی را نیز شامل میشود. این پودرها با بتن ترکیب میشود و سپس به آن آب اضافه میشود. در مرحله بعد سبب فعال شدن عامل عایق و آب بند پلیمری میشود و در مقیاس مولکولی سبب نفوذ به بافت سیمان میشود. در واقع برهمکنش آن در سطح بالایی رخ میدهد و آب‌بندی مناسب و ایمنی را ایجاد میکند. در حالتی که دوغاب سیمانی تهیه شده باشد نیز میتوان پودر پلیمری را به آن اضافه کرد و خواص آب بندی را در آن مشاهده کرد.
پودر رنگی پلیمری نیز با خواص آب گریز مانع از نفوذ آب به سازه خواهد شد. علاوه بر اینکه خلل و فرج را پر میکند؛ مقاومت بالای در برابر فشار مکانیکی دارد. پایداری بسیار بالایی نیز در برابر فشار هیدرواستاتیکی مثبت و منفی دارد. آنها در مقدار مشخصی با آب ترکیب شده و تمامی آوندها را مسدود میکند و برای مرحله نهایی میتوان رنگها دکوراتیو را با توجه به شرایط موجود تهیه کرد. به دلیل اینکه به شکل پودری هستند هیچگونه حلال آلی در آن وجود ندارد و مشکلات محیط زیستی و بهداشتی برای افراد ایجاد نمیکند و برای مخازن آب شرب نیز مناسب هستند. پوشش پلیمری آب‌بند دارای ضخامت زیادی نمیباشد و حداکثر ۴ میلیمتر است. آنها باید استانداردهایی نظیر ASTM D412، ASTM D4541، ASTM G154 و … را پاس کند.

محصول پیشنهادی: مخزن آب شرب

خواص کلی آب بند پلیمری

خواص کلی آب بند پلیمری عبارتند از:
• مقاومت عالی در برابر نفود آب و گازهایی نظیر کلر و دی اکسید کربن
• چسبندگی عالی به سطح زیرین
• عدم سمیت
• مقاوم در برابر اشعه خورشید
• طول عمر بالا
• ضد جلبک
• مقاومت کششی بالا
• رفع کامل خلل و فرج و مسدود شدن آوندها
• سرعت اجرای بالا
• عدم جلوگیری از تنفس بتن

مقالات پیشنهادی : مخزن فایبرگلاس

دیدگاهتان را بنویسید