تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

مخزن GRP ( مخزن جی آر پی ) چیست؟

مخزن GRP ( مخزن جی آر پی ) و علت ساخت مخزن GRP برای مصارف آب شرب موضوعی است که در این بخش به آن میپردازیم. پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه ( مخزن GRP یا مخزن فایبرگلاس) که در حقیقت یک ماتریس پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه ویژه است. امروزه در ساخت مخزن آب شرب با عنوان مخزن GRP یا مخزن آب شرب جی آر پی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. GRP یا کامپوزیت فایبرگلاس یک ماده با قیمت مناسب، سبک وزن، بسیار قوی و مستحکم است که می تواند با روش های شکل دهی به هر شکلی در آید و به این دلایل است که روزانه بسیاری از مخازن آب شرب قدیمی با مخزن GRP جایگزین می شود. مخزن جی آر پی یک تک لیف شیشه ای ساختار بسیار قوی و مستحکم هم در جهت کشش و هم در جهت فشاری هم محور با لیف دارد. هرچند که ممکن است به نظر برسد الیاف در جهت فشاری قوی عمل نمی کنند اما در واقع تناسب بسیار بلند الیاف موجب شده است که اینگونه به نظر برسد.

ساخت مخزن GRP

قطعات مخزن GRP که با نام پنل نیز شناخته به صورت مجزا و با قالب‌گیری پرسی تولید می‌شوند. پنل های GPR از ترکیبات کامپوزیتی قالب گیری ورق با دستگاه های پرس هیدرولیکی گرم در دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد بهمراه فشار تقریبی ۲۰۰۰ تن جهت استجکام بخشی به پانل ها ساخته می شوند . استفاده از استیل ضد زنگ برای قطعات داخلی مخزن و فلزات آبکاری شده برای خارج از آن ، بیشترین مقاومت در برابر خوردگی را به نمایش می گذارد

ساخت و ایجاد شالوده قوی برای پایه‌های بتنی محل قرارگیری مخزن GRP از دیگر مراحل ضروری در فرآیند تولید این مخازن است. عملیات زیرسازی پایه‌های مخزن GRP بسته به سایز مخزن و سفارش مشتری انجام می‌شود.

قیمت مخزن GRP

الیاف به علت طول بسیار زیاد به راحتی کمانش می کنند. از سوی دیگر ضعف الیاف شیشه در مخزن GRP در برابر تنش های برشی که هم محور با لیف اعمال نمیشود است. بنابراین اگر گروهی از الیاف در جهت های از پیش تعیین شده در یک ماتریس به گونه ای قرار گیرند که در تنش های فشاری کمانش نکنند ماده ای بسیار قوی حاصل خواهد شد. این موضوع بسیار کارآمد است و به این دلیل است که روزانه مخزن GRP بسیاری جایگزین مخزن آب های قدیمی می گردد. مخزن کامپوزیت آب شرب یا مخزن آب شرب GRP یک راه حل کارآمد برای نقاطی است که استفاده از مخزن فلزی ممکن نیست. نوع مخازن در تعیین قیمت آن تاثیر ویژه ای دارد. این موارد بر حسب ابعاد مخزن ، سیال و دما متغیر میباشد. مخازن آب شرب کامپوزیتی یا مخازن GRP را می توان به هر شکل و ابعاد مخزن بر اساس نیاز مشتری تولید کرد که بر قیمت آن تاثیرگذار است. اگر شما هم به دنبال خرید مخزن GRP هستید حتما با ما تماس بگیرید.

مزایای مخزن GRP

نصب سریع بدلیل ساختار پیج و مهره ای از قابل توجه ترین مزایای این نوع مخازن می باشد . ضمنا شکل و حجم مخازن به راحتی برای هر محلی و با هر آب و هوایی امکان پذیر است . استفاده از فضاهای غیرکاربردی در ساختمان و کارخاجات از قبیل پشت بام ، زیر رمپ پارکینگ برای تعبیه مخزن آب از دیگر مزایای مخازن پانلی GRP به حساب می آید . دیگر مزیت های مخزن های grp شامل موارد زیر میباشد:

  • قیمت مناسب
  • استحکام بالا در مقابل خوردگی ها
  • بهداشتی بودن
  • دارای عمر طولانی
  • بدون نشت
  • توانایی در تولید گونه های مختلف
  • توانا بودن در برابر گرما و سرما
  • مقاومت بالا در برابر زلزله
  • توانایی جابه جایی