تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

دریچه منهول

دریچه بتنی

دریچه چدنی

محصولات دریچه

مزایای دریچه منهول آی آر مخزن

 • ضد سرقت
 • تحمل فشار بالای
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • قیمت مناسب
 • مناسب برای شرایط آب و هوایی مختلف
دریچه منهول
درباره دریچه ها بیشتر بدانیم

   دریچه منهول چیست؟

دریچه منهول یک درپوش با قابلیت جابه‌جایی است که برای پوشاندن دهانه منهول  استفاده می‌شود. معمولاً در امتداد مسیر تأسیسات زیرزمینی مختلف از قبیل مخابرات، برق، تلفن و یا فاضلاب،  اتاقک‌های خاصی در زیر زمین به نام منهول ساخته می‌شود. از این اتاقک‌ها به منظور رفع انسداد و گرفتگی و همچنین بازرسیهای فصلی استفاده می‌شود. دریچه منهول یک درپوش مستحکم است که روی دهانه منهول قرار می‌گیرد تا علاوه بر ایجاد ایمنی در محل، از ورود افراد غیر مجاز به داخل این تأسیسات جلوگیری شود.

   کاربردهای دریچه های منهول

معمولاً در کوچه و خیابا‌ن‌ها، اغلب صفحات گرد یا مستطیلی بر روی سطح زمین مشاهده می‌شود. این صفحات گرد و مستطیلی معمولا بر روی منهول فاضلاب قرار می‌گیرند. علاوه بر  منهول فاضلاب، انواع مختلفی از دریچه‌ها وجود دارند که برای پوشاندن درب منهول تاسیسات زیرزمین مانند مخابرات، برق، تلفن استفاده میشوند. این نوع دریچه‌ها کاربرد‌های فراوانی دارند. یکی از این کاربردها این است که با پوشاندن اتاقک منهول، در سطح معابر، از سقوط افراد و حیوانات مختلف به داخل منهول جلوگیری می‌کنند. در صورتی که برای پوشاندن منهول، از دریچه مناسب استفاده نشود، و منهول باز باشد، ایمنی لازم برای تردد گروه‌های سنی مختلف در سطح معابر ایجاد نخواهد شد و در صورت سقوط در منهول، صدمات شدید و خطرناک و حتی مرگ را برای افراد به دنبال خواهد داشت. بنابراین لازم است برای ایجاد ایمنی بیشتر از درب مناسب استفاده شود. در اثر سقوط اشیا به داخل تاسیسات امکان ایجاد انسداد و خرابی در بخشی از سیستم وجود خواهد داشت. با استفاده از این درب می‌توان جلوی افتادن اشیا به داخل منهول و سیستم را گرفت.

محصولات پیشنهادی: مخزن آب شرب

علاوه بر این، یکی از کاربردهای دریچه فاضلاب را می‌توان انتقال آب‌های سطحی ناشی از بارش برف و باران به داخل سیستم فاضلاب شهری دانست که به این دریچه ها، دریچه آبرو نیز گفته میشود. همچنین با استفاده از دریچه ضد سرقت می‌توان مانع ورود افراد غیر مجاز و ایجاد خرابی و یا سرقت را گرفت. امروزه دریچه هایی با عنوان دریچه ضد سرقت ساخته میشوند که عموما جنس های پلیمری دارند. با استفاده درست از این دریچه، می‌توان به زیباسازی شهر و معابر نیز کمک کرد.

امروزه با تولید دریچه زیبا و در رنگ‌های متنوعی که توسط آی آر مخزن ساخته میشود می‌توان از آن‌ها در زیبا سازی شهر نیز استفاده کرد.

   انواع دریچه منهول

همان‌‌طور که در بالا اشاره شد، برای دسترسی به تأسیسات زیر زمینی از قبیل مخابرات، برق، تلفن و فاضلاب نیاز به استفاده از منهول در امتداد مسیر این سیستم‌ها است. و لازم است درب منهول با استفاده از دریچه مناسب پوشانده شود؛ به همین دلیل انواع و اقسام مختلفی از دریچه با کاربردهای مختلف در هر یک از سیستم‌ها وجود دارد.

این دریچه‌ها علاوه بر اینکه بر اساس کاربرد دارای انواع مختلفی هستند، در شکل‌های هندسی مختلفی نیز تولید شده‌اند. در میان انواع شکل هندسی، شکل گرد دریچه بیشتر از سایر اشکال مانند مستطیل و مربع مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بیشتر معابر این شکل از دریچه به چشم می‌خورد. همچنین درب منهول بنا به کاربری و محل نصب میتواند از جنس های مختلفی ساخته شود که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

   جنس دریچه های منهول

تنوع دریچه‌ها عمدتاً بر اساس جنس مواد اولیه استفاده شده است. برخی از انواع دریچه موجود عبارتند از:

 1. چدنی
 2. چدنی نشکن
 3. بتنی
 4. پلاستیکی
 5. پلی اتیلن
 6. کامپوزیت
 7. نانوکامپوزیت

   مزایای دریچه منهول

بهتر است دریچه با توجه به اینکه قرار است در چه محلی و با چه حجم ترافیک و ترددی استفاده شود، همچنین میزان تحمل فشار وزن، و پس از بررسی مزایا و معایب دریچه‌های مختلف، دریچه مناسب، انتخاب شود.

دریچه‌ها با جنس‌های مختلف هر یک دارای مزایا و معایب خاصی هستند که در ادامه به بررسی مزایای برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

   دریچه چدنی

یکی از قدیمی ترین انواع درب منهول همین دریچه های چدنی است که از جنس آهن هستند. به دلیل سنگین بودن عنصر آهن این درپوش ها از وزن بالایی برخوردار هستند و در عوض مقاومت بالایی نیز دارند. ضخامت آنها زیاد است و در شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی از خود مقاومت نشان میدهند. اما باید توجه داشت با توجه به فلزی بودن این دریچه ها در شرایط آب و هوایی مرطوب لایه بیرونی آن اکسید میشود؛ از این رو مقاومت آن کاهش میابد. همچنین به دلیل ارزش بالای فلز آهن این نوع دریچه ها طعمه خوبی برای سارقین هستند و بهتر است برای این دریچه ها از قفل و کلید استفاده کرد و یا از دریچه منهول ضد سرقت استفاده نمود.

     دریچه چدنی نشکن

در دریچه های چدنی برای افزایش مقاومت دریچه منهول به ویژه برای دریچه منهول ترافیکی که تردد خودروهای سنگین بالاست نیاز است که دریچه با ضخامت و وزن بالاتری ساخته شود. این باعث افزایش وزن و در نتیجه افزایش قیمت دریچه منهول میشود. پس بهتر است با افزودن عناصر و ترکیباتی به چدن به آن خاصیت نشکن اضافه شود تا بتوان دریچه چدنی با وزن و ضخامت کمتر اما با  مقاومت بالاتری ساخت.
 
 

    دریچه بتنی

دریچه بتنی نیز از جمله دریچه های قدیمی است که این دریچه ها به دلیل وزن بالا و عدم امکان بازیافت مجدد ضد سرقت هستند. همچنین برخلاف دریچه های چدنی در برابر زنگ زدگی از  مقاومت بالایی برخوردار هستند. همچنین مقاومت در برابر تابش شدید و مستقیم آفتاب این دریچه ها را مناسب برای
استفاده در شرایط جوی و آب و هوایی مختلف ساخته است.

    دریچه پلاستیکی

وزن سبک، حمل و نصب راحت، تنوع رنگی بالا و مناسب برای زیباسازی فضا، قابلیت بازیافت

   دریچه پلی اتیلن:

پلی اتیلن یک نوع پلاستیک با مقاومت بالاست. پلی اتیلن دارای گرید بندی مختلف است که میتواند فشار بالایی را تحمل کند. به طوری که از آن میتوان در ساخت انواع مخزن آب نیز بهره برد. این نوع دریچه‌ یکی از انواع جدید دریچه‌ تولید شده آی آر مخزن است که وزن کم،
قابلیت بازیافت، مقاومت و طول عمر بالا، نصب راحت و سریع را می‌توان از
جمله مزایای این نوع دریچه دانست.

   دریچه نانوکامپوزیت

وزن کم، مقاومت بالا در برابر نور شدید آفتاب و تغییرات دمایی شدید، مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی، مقاوم در برابر ضربه و فشار، مقاوم در برابر آتش‌سوزی.

   دریچه کامپوزیت:

دریچه منهول کامپوزیت وزن کم، مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی، مناسب برای استفاده در محیط‌هایی با تماس با مواد شیمیایی خورنده

   کلاس‌بندی درب منهول

درب منهول، در کلاس‌های کاری مختلف برای تحمل فشار متفاوت تولید می‌شود. درب ساخته شده در کلاس یک و دو  برای تحمل فشار 1.5 تا 12.5 تن و استفاده در معابر غیرترافیکی استفاده می‌شود؛ دریچه تولید شده در کلاس سه و چهار با قدرت تحمل فشار 250 در معابر نیمه ترافیکی؛ و دریچه تولید شده در کلاس پنج و شش با تحمل فشار 60 تا 90 تن به بالا برای استفاده در محل‌هایی با ترافیک بالا از جمله محل ترد ماشین‌های سنگین، لنگرگاه‌ها و فرودگاه‌ها استفاده می‌شوند.

   راهنمای نصب دریچه منهول

نصب دریچه آخرین و شاید ساده‌ترین مرحله در طراحی و ساخت تاسیسات زیرزمینی به نظر برسد. ولی توجه داشته باشید که نصب اشتباه و غیر اصولی و مهندسی نشده میتواند به زیبایی محیط آسیب وارد کند و همچنین عبور و مرور در خیابانها را مشکل ساز کند. حتما شما هم دریچه هایی را دیده اید که در خیابان برجستگی یا فرو رفتگی ایجاد کرده اند و هنگام عبور و مرور شما را به زحمت انداخته اند. اینها به دلیل نصب غیر اصولی این درب منهول هاست. از این رو بهتر است که اجرای این دریچه ها زیر نظر متخصصین انجام گیرد.

برای نصب دریچه، بعد از بررسی‌های لازم از جمله مکان مورد نظر، میزان تردد محل، میزان فشار ترافیک، وزن تحمیلی بر روی درب در اثر رفت و آمد افراد و وسایل نقلیه، اندازه دهانه منهول، دریچه موردنظر با جنس و ابعاد و شکل مورد نظر انتخاب شود و پس از ایجاد زیرساخت‌های لازم، طبق دستورالعمل دریچه انتخاب شده، بر روی منهول نصب شود. در زمان ایجاد ساخت زیرساخت‌ها و در زمان نصب باید نهایت دقت به کار گرفته شود. چون در غیر این صورت و با ساده انگاشتن نصب دریچه، ممکن است پس از پایان کار، با گذشت زمان در اثر ریزش زیرساخت، و یا در اثر تردد زیاد و وارد شدن فشار زیاد، درب منهول به داخل منهول سقوط کند که این می‌تواند برای شهروندان بسیار خطر آفرین باشد.

دریچه‌ها بسته به محل قرارگیری آن‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ باشند. درب‌های کوچک اغلب در املاک مسکونی استفاده می شود، در حالی که گریت‌های بزرگتر معمولاً در جاده های عمومی استفاده می شوند.

   قیمت دریچه منهول

قیمت دریچه تحت تاثیر عوامل مختلفی است. جنس مواد اولیه، کیفیت مواد اولیه، ابعاد و اندازه دریچه از عوامل مؤثر در تعیین قیمت این نوع دریچه‌ها است. برای استعلام قیمت و کسب راهنمایی برای انتخاب دریچه مناسب، میتوانید با کارشناسان شرکت آی آر مخزن تماس گرفته و بنا به نیاز و کاربری، جنس، ابعاد مورد نیاز خود و همچنین کلاس بندی درب منهول بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

   کاربردهای دریچه منهول

دریچه منهول چیست و به چه دردی میخورد؟ این دریچه ها برای دستیابی ایمن به زیر ساخت شهری است که به معنی آدم رو میباشد. برای بازرسی، محفظه نگهداری، گودال قابل دسترس حین عملیات عمرانی از منهول استفاده میشود. به عبارت دیگر منهول برای اتصال شبکه‌های مختلف شهری و یا لوله‌ها به یکدیگر به کار میرود.

 دریچه منهول بر روی سطح زمین قرار گرفته است که از این طریق به راحتی به شبکه انتقال آب، فاضلاب، گاز و کابل برق دسترسی باشد و در عین حال تردد عابرین و یا وسائل نقلیه در پیاده رو و خیابانها قطع نگردد. با توجه به اینکه کاربرد منهول بسیار گسترده است یعنی برای بازبینی و تعمیر راه‌های انتقال فاضلاب، تعمیرات و نگهداری یا تنظیمات دیگر خدمات لوله آب، برق، گاز می‌باشد؛ اهمیت ویژه‌ای دارد.

محصول پیشنهادی: مخزن آب شرب

   کاربرد جنسهای مختلف دریچه

این نوع دریچه ها و دریچه ضد سرقت از مواد مختلفی نظیر بتن، چدن، پلیمر، کامپوزیت تهیه میشود که بسته به نوع کاربری آن متفاوت میباشد. زیرا در هر محل میزان باری که دریچه منهول باید تحمل کند و یا نوع شرایط آب و هوایی و اینکه در معرض مواد شیمیایی است یا نیست متفاوت خواهد بود. زمانیکه یک لوله مستقیم که طول آن بیشتر از ۲ متر است از منهول استفاده میشود. همچنین زمانیکه یک شاخه لوله به لوله زهکشی در سیستم وصل شود نیاز به منهول است.

در مواردی نیز که لوله تخلیه بیش از ۳۰ درجه از حالت افقی تغییر می‌یابد نیاز به منهول حس میشود. حال آنکه منهول نیاز به یک دریچه‌ای دارد که ایمنی را برای افراد دارای مجوز و افراد عادی که از محل عبور میکند فراهم آورد. همچنین از ورود افراد متفرقه به منهول و ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری کند. در گذشته منهول دارای پله بود؛ اما امروزه از منهول‌های کوچکتر استفاده میشود که نیاز به ورود فیزیکی در آن نباشد.

از این طریق ایمنی افراد بیشتر تامین میشود، نصب و راه اندازی آنها راحتتر است و هزینه کمتری را در بر دارد. آب بندی در دریچه منهول و خواص ضد زنگ زدگی و اشتعال ناپذیری در آنها بسیار مهم است که انتخاب نوع مواد در ساخت دریچه منهول می‌تواند ما را به یک کاربری دقیق برساند. همچنین باید به وزن کمتر آنها جهت حمل و نقل و نصب راحتتر و قیمت مناسب آن توجه داشت.

   دریچه منهول در چه محل‌هایی قابلیت نصب را دارد؟

 1. محل رفت و آمد پیادگان و دوچرخه سواران
 2. در پیاده‌ روها و پارکینگ‌های عمومی
 3. بر روی جوی‌های آب حاشیه جاده‌ها
 4. توقف گاه‌ها و حاشیه جاده‌ها که محل تردد وسائل نقلیه سنگین
 5. محل رفت و آمد وسائل فوق سنگین مانند اسکله‌ها و فرودگاه‌ها

مقالات پیشنهادی : مخزن فایبرگلاس

   دریچه منهول چه خصوصیات و استانداردهایی را نیاز دارد؟

 • مقاومت به مواد شیمیایی آن باید متناسب با کاربرد آن باشد.
 • خصوصیات کششی مطلوبی را ارائه دهد.
 • انعطاف پذیر نسبی را بر اساس کارکرد داشته باشد.
 • سختی سنجی شود نسبت به اینکه در کاربرد موارد فوق سنگین است و یا برای پیاده رو‌ها
 • اشتعال پذیری آن باید بررسی شود؛ زیرا در محیط‌هایی که امکان اشتعال است باید مقاومت لازم را داشته باشد.
 • جذب آب در آن چه میزان است مخصوصا زمانیکه در ارتباط با زیرساخت‌هایی است که آب در تماس آنها است.

محصولات پیشنهادی: دریچه منهول کامپوزیت

مراحل ساخت دریچه منهول

چگونه دریچه منهول ساخته میشود؟

امروزه در پروژه های مربوط به عمران، برای این که دهانه باز منهول را بپوشانند، از درب های مخصوصی برای پوشش آن استفاده میکنند. این کار باعث میشود که امکان دسترسی به کانال های زیرزمینی را راحت میکند. این دریچه ها باعث میشود که افراد در داخل گودال ها سقوط نکنند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نمی دانید دریچه منهول چیست، ما در این مقاله در خصوص روش ساخت دریچه منهول اطلاعات مفیدی را برای شما ارائه میدهیم. با ما همراه باشید.

   روش ساخت دریچه منهول

از دریچه منهول جهت پوشش سطوح باز دهانه ها و چاه های زیرزمینی، استفاده میشود. دریچه های منهول از مواد اولیه و در انواع مختلف ساخته میشوند و این باعث شده است که کاربردهای گوناگونی داشته باشند. هرکدام از این درب ها در پروژه های عمرانی، مزایای خاص خود را دارند. برای این که روش ساخت دریچه منهول را بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

   مراحل تولید

در مرحله اول باید با توجه به متریال اولیه، به وسیله ی چوب و آلومینیوم قالب هایی مانند دایره، مستطیل، مربع طبق ابعاد استاندارد منهول؛ طراحی کنیم. در مرحله بعد موادی هم چون بتن، چدن، پلیمر،کامپوزیت، فلز را با کمک ریخته گری به آلیاژ مذاب تبدیل نماییم و سپس به داخل قالب هایی که از قبل طراحی شده است، بریزیم. هنگامی که مرحله ی ریخته گری تمام شد؛ قالب هایی که محتوی آلیاژ مذاب هستند را در محیطی با دمایی مناسب قرار میدهیم. این کار باعث میشود که مواد خنک شوند و فرم بگیرند. بعد از این مرحله، مواد را از قالب جدا میکنند و به درون جعبه های مخصوصی که فلاسک نامیده میشوند، میگذارند. این جعبه ها را با شن پر میکنند و به وسیله ی شن فشرده سازی دریچه ها صورت گیرد. این کار باعث میشود که مقاومت و استحکام دریچه بالا رود. این دریچه ها بعد از فشرده سازی، به پایان کار خود یعنی روش ساخت دریچه منهول نزدیک میشوند و به آزمایشگاه های مخصوصی جهت کنترل کیفیت انتقال داده میشوند و اگر استانداردهای لازم را دارا باشند، به بازار عرضه میشوند. البته این نکته ضروری است که، با توجه به موادی که برای تولید این دریچه ها استفاده میشود، روش ساخت دریچه منهول نیز متفاوت می باشد.