تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

مقایسه پوشش کفپوش پلی یورتان با پوشش اپوکسی

هر دو نوع کفپوش پلی یورتان و اپوکسی پوشش های مطلوبی جهت محافظت از کف در برابر مواد شیمیایی، روغن، سایش و آسیب دیدن می باشند. هر دو کف پوش پلی یورتان و اپوکسی دارای خاصیت بازتاب نور، قابلیت پاک شوندگی آسان و طول عمر بالا هستند. هر دو پوشش پلی اورتان و پوشش اپوکسی با توجه به کاربرد مورد نظر دارای مزیت هایی نسبت به یکدیگر می باشند که در ادامه به توضیح مختصری در مورد هرکدام از دو نوع کفپوش پلی یورتان و اپوکسی می پردازیم :

مزایای پوشش کفپوش اپوکسی

اپوکسی یک پلیمر ترموست می باشد که در سه نوع فرمول شیمیایی پایه آب، پایه حلال و ۱۰۰ درصد جامد به عنوان کفپوش و آب بند استفاده می شود. هر کدام از این سه فرمولاسیون درجات مختلفی از ضخامت ( ۳ میلی متر تا ۱۰ میلی متر )را برای پوشش دهی مهیا می نمایند. پیوند های اپوکسی برای استفاده بر روی بتن بسیار مناسب می باشند و حتی می توانند به عنوان عاملی جهت تعمیر و بازسازی رویه سطح بتن های فرسوده که نیاز به سطح جدیدی دارند استفاده شوند.
بهترین فرمولاسیون اپوکسی نوع ۱۰۰ درصد جامد می باشد و برای پوشش دهی یک سطح ضخیم، بسیار سخت و مقاوم در برابر ضربه کاربرد دارد. این درجه از ضخامت برای پر کردن ترک های بسیار کوچک تار مویی کفپوش بسیار مناسب می باشند. درست است که برخی از فرمولاسیون اپوکسی دارای آنتی یو وی می باشند، اما سرانجام با گذشت زمان زرد خواهند شد. در هنگام انتخاب کفپوش این مورد باید در نظر گرفته شود.

مزایای پوشش کفپوش پلی یورتان

مانند اپوکسی، پوشش پلی یورتان نیز یک پلیمر ترموست می باشد که عملکرد پوشش دهی بالایی را دارا می باشد. در فرمولاسیون های مختلف موجود، پلی یورتان آلیفاتیک بهترین انتخاب برای استفاده به عنوان کفپوش می باشد. اگرچه پوشش های پلی یورتان تقریبا به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد جامد هستند، اما یک پوشش پلی یورتان فقط حدود ۲ تا ۳ میلیمتر ضخامت دارد که برخلاف کفپوش اپوکسی این ضخامت قابل تنظیم نمی باشد.
اما به این نکته نیز باید توجه داشت که ضخامت فیلم نازک تر پلی یورتان در مقایسه با اپوکسی دلیلی بر ضعف پوشش پلی یورتان نمی باشد. پلی یورتان آلیفاتیک قابلیت انعطاف پذیری بالاتری نسبت به اپوکسی دارد و همین انعطاف پذیری پلی یورتان است که کمک به جذب بهتر ضربه می کند. در واقع، برخی تولید کنندگان اعتقاد دارند که مقاومت سایشی کفپوش پلی یورتان سه برابر پوشش اپوکسی می باشد. مقاومت کفپوش های پلی یورتان در برابر مواد شیمیایی مانند حلال متیلن کلراید که در رنگ ها استفاده می شود در مقایسه با پوشش های اپوکسی بیشتر است.
یکی دیگر از مزایای پوشش پلی یورتان در مقایسه با اپوکسی، پایداری در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) است. این بدان معنا می باشد که پوشش پلی یورتان با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب با گذشت زمان همانند پوشش اپوکسی زرد نخواهد شد. علی رغم اینکه سختی پوشش کفپوش پلی یورتان پایین تر از اپوکسی می باشد اما دارای مقاومت در برابر خراش بیشترنسبت به پوشش اپوکسی و مقاومت بالاتر در برابر تغییرات دمایی و رطوبت در مقایسه با پوشش اپوکسی می باشد.
با وجود مزایای بسیار کفپوش پلی یورتان در مقایسه با پوشش اپوکسی، پوشش پلی یورتان به خوبی اپوکسی با بتن پیوند نمی خورد و ضخامت فیلم نازک آن به خوبی اپوکسی به عنوان پوشش خود تراز کننده برای پر کردن ترک های کوچک تار مویی روی سطح عمل نمی کند. باید در نظر داشت اکثر پوشش های پلی یورتان پایه حلالی هستند به این معنا که دارای مواد فرار آلی زیادی هستند که در حین پاشش استفاده از دستگاه محافظ تنفسی را لازم می دارد.
به دلیل اینکه کفپوش های اپوکسی محکم تر، با دوام تر و دارای استحکام فشاری بالاتری نسبت به کفپوش پلی یورتان می باشند، در صنایع دارای ماشین آلات سنگین، انبارها و مراکز لجستیک با وسایل نقلیه پر تردد معمولا به کفپوش پلی یورتان ترجیح داده می شوند. کفپوش پلی یورتان معمولا نرم تر و کشسان تر از پوشش اپوکسی می باشد که این ویژگی کفپوش های پلی یورتان را کفپوش مقاوم تری در برابر خراش و سایش می سازد. ( به دلیل اینکه خاصیت کشسانی کفپوش پلی یورتان تمایل به جذب نیروی ضربه دارد). خاصیت الاستیکی (کشسانی) کفپوش پلی یورتان همچنین آن را گزینه مناسبی جهت استفاده در اتاق های انجماد که دمای نگهداری می تواند تا ۳۰- درجه سلسیوس کاهش یابد باشد.
کفپوش پلی یورتان و پوشش اپوکسی زمانی که در معرض مواد شیمیایی مشخصی قرار می گیرند رفتار متفاوتی دارند. به عنوان مثال کفپوش های پلی یورتان مورد مناسب تری به عنوان کفپوش صنایع غذایی که همیشه در معرض اسید لاکتیک هستند می باشد. به همین دلیل است که اکثر شرکت های صنایع غذایی که محصولاتی مانند شیر، لبنیات و پنیر تولید می کنند، از کفپوش پلی یورتان به عنوان کفپوش برای محافظت در برابر اسید های آلی استفاده می نمایند. پوشش اپوکسی تحت چنین شرایطی احتمالا خورده شده و زرد رنگ می شود. با این حال، به عنوان مثال در صنایعی که با اسید سولفوریک سر و کار دارند ( همانند باتری سازی)، کفپوش اپوکسی دارای مقاومت بیشتری در مقایسه با کفپوش پلی یورتان می باشد.
البته رزین های اپوکسی نیز در برابر نم و رطوبت حساس هستند اما آسیب های وارده به نسبت کمتر از کفپوش پلی یورتان می باشد. بنابراین زمانی که در محیط هایی احتمال وجود رطوبت است استفاده از رزین اپوکسی در اولویت می باشد.
کفپوش پلی یورتان می تواند به سادگی به زمان خشک شدن دلخواه تنظیم شود. این قابلیت باعث می شود تا پیمانکاران پروژه های خود را در زمان های خیلی کوتاه تری نسبت به اپوکسی تکمیل کنند و تحویل مشتریان دهند. به عنوان مثال شما می توانید پروژه اجرای کفپوش را جمعه تحویل بگیرید و آن را دوشنبه آماده بهره برداری نمایید در حالی که کفپوش اپوکسی جهت آماده سازی و بهره برداری حداقل به یک هفته زمان نیاز دارد.
در پایان باید عنوان کرد که در انتخاب کفپوش مناسب نباید قیمت تمام شده را مد نظر قرار داد بلکه باید دید کدامیک از پوشش های پلی یورتان و اپوکسی نیاز شما را بهتر برطرف می کنند.
با این توضیحات کدام پوشش را انتخاب خواهید کرد؟
به طور کلی، شما بهترین عملکرد کفپوش را زمانی مشاهده می کنید که کفپوش پلی یورتان و اپوکسی را همزمان با هم استفاده کنید. همانطور که بیان شد استفاده از اپوکسی برای افزایش ضخامت پوشش کفپوش خود گزینه مناسب تری می باشد به شرطی که از کفپوش پلی یورتان به عنوان پوشش تمیز و یکدست برای محافظت از اپوکسی پاشیده شود. پوشش پلی یورتان از اپوکسی در برابر زرد شدن در اثر تابش امواج ماورا بنفش محافظت می کند و سطح مقاومی در برابر سایش و خراش را ایجاد می کند.

همچنین بخوانید: دریچه منهول کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید