تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

جلوگیری از رشد جلبک در مخازن آب

راه جلوگیری از رشد جلبک در مخازن آب چیست و چگونه مانع جلبک زدن منبع آب شویم؟ در آب ناخالصی و آلودگی قطعا دیده میشود. این آلودگی ها می تواند گازهایی نظیر ازت، دی اکسید کربن باشد. و یا ترکیبات شیمیایی مانند نیترات ها، منیزیم، آهن و … مواد معلق غیر زنده نظیر ذرات رس، ماسه های ریز، میکروب، باکتری و جلبک سلامت آب را به خطر انداخته و بو و طعم نامطبوعی در آن ایجاد می کند.
یکی از شایع ترین مشکلات در هنگام ذخیره آب باران، رشد جلبک در مخازن آب است. حضور گیاهان جلبک در مخزن آب باعث می شود که آب برداشت شما تقریبا غیر قابل استفاده باشد. جلبک ها یک باکتری هستند که می توانند سموم را حمل کنند که برای حیوانات، انسان ها و گیاهان مضر است.رشد جلبک یک معضل بزرگ محسوب میشود و باید از بوجود آمدن آن جلوگیری شود. به طور کلی زمانیکه آب و هوا گرم باشد، رشد جلبک شروع میشود. در نتیجه بر سلامت و طعم آب اثر سو میگذارد.

راه های مهار رشد جلبک

۱- در هنگام خرید مخزن آب شرب مهمترین فاکتور وجود لایه مشکی درون مخزن آب است. این لایه تیره از نفود نور به داخل مخزن جلوگیری میکند و رشد جلبک را غیر ممکن می کند. جلبک با عمل فتوسنتز رشد میکند. بنابراین وقتی به مخزن نور نرسد از فتوسنتز جلوگیری کرده و رشد جلبک امکان پذیر نیست. میزان نفوذ نور خورشید باید کمتر از ۱ درصد باشد.
۲- علاوه بر نور، وجود حرارت سبب رشد جلبک در مخزن آب است. پس باید سعی شود مخزن دور از حرارت و آب و هوای گرم قرار گیرد.
۳- هرگونه درز، دریچه و نشتی سبب ایجاد جلبک میشود. در نتیجه از آبندی مناسب و عدم وجود ترک و درز باید اطمینان حاصل شود.
۴- حتما فاصله زمانی تمیز کردن مخزن های آب کوتاهتر باشد که رشد جلبک را غیرممکن کند.

همچنین بخوانید: مخزن پلی اتیلن

۵- استفاده از برخی مواد شیمیایی جهت جلوگیری از رشد جلبک در مخازن آب می تواند به کار رود. اما بعد از این مرحله باید تصفیه مناسب برای حذف هر گونه ماده شیمیایی جهت آشامیدن آن به کار رود. برای مثال، سفید کننده ها مانع از رشد جلبک هستند. کلر نیز ماده ای است که رشد جلبک را متوقف میکند. استفاده از محلول کلر ۱ درصد سبب گندزدایی و جلوگیری از رشد جلبک میشود. در این روش ۱۵ گرم پودر پرکلرین را در ظرف تیره ریخته و آب اضافه میکنیم و به حجم یک لیتر می رسانیم.
۶- اگر سطح داخلی مخزن آب کاملا صاف و صیقلی باشد از رشد جلبک جلوگیری می کند. در نتیجه در انتخاب مخزن آب باید دقت لازم صورت گیرد. برای مثال محصولات تولید مخزن آب پلی اتیلن که به روش قالب گیری دورانی تهیه شده باشد هیچگونه درز و اتصالاتی ندارد و کاملا صاف و صیقلی است. در نتیجه می توان انتخاب مناسبی برای جلوگیری از رشد جلبک باشد.
۷- اگر موقعیت جغرافیایی به شدت دارای هوای گرم باشد بهتر از مخازن آب در زیر زمین کار گذاشته شود به دلیل اینکه توسط زمین عایق بندی میشود.
به طور کلی و در نتیجه نهایی می توان در نظر داشت که انتخاب مخزن پلی اتیلنی و مخزن GRP که به روش دورانی تهیه شده است بسیار مناسب می باشد. همچنین مخزن کامپوزیتی GRP از مشکلات آب ساکن، رشد جلبک و ایجاد باکتری جلوگیری می کند و بسیار مقاوم است.

محصولات پیشنهادی : دریچه منهول کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید