تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

صادرات متانول به مرز ۵۰۰ میلیون دلار رسید

آمارتجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری از سوی گمرک ایران منتشر شد و پتروشیمی ها با تولید محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی همچنان نبض صادرات غیر نفتی را در دست دارند.

مجموع ارزش صادرات و واردات ایران در مدت یادشده به ۳۶ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار رسید که این رقم ۵.۳۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است، چراکه مجموع تجارت خارجی ایران در پنج ماهه نخست سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۷۷۸ میلیون دلار بود.در پنج ماهه اول سال جاری به میزان ۱۹ میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۶.۴۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش ، کالاها و محصولات عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گرید فیلم با ۶۵۲ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۵۷۶ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جزبنزین با ۵۵۵ میلیون دلار و متانول با ۴۹۸ میلیون دلار بوده است.

این گزارش می افزاید: درمرداد ماه سال جاری صادرات محصولات پتروشیمی از وضعیت مطلوبی برخوردار بود و با یک روند افزایشی نسبت به چهارماهه گذشته ۲.۰۳ درصد افزایش یافت و ۶ میلیارد دلاری شد.

گفتنی است که مجموع صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه اول سال‌جاری به ۱۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۴٫۹۵ درصد کاهش داشته است.

عمده ‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در پنج ماهه اول سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش خرید سه میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار، عراق با دو میلیارد و ۶۰۴ میلیون دلار، امارات متحده عربی با دو میلیارد و ۵۸۳ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۶۷۶ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۱۹۹ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با چهار میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با سه میلیارد و ۳۴۱ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۱۳۸ میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش، مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز امروز اعلام کرد که صادرات محصولات مختلف از این گمرک، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۵ درصد و از نظر ارزش ۳۳ درصد افزایش داشته است .

وی یادآور شد: درمرداد ماه یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۹۶۲ تن میعانات گازی به ارزش ۵۸۷ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۲۵۵ دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شده است .

پورحیدر گفت: در مجموع، در مدت یاد شده بیش از سه میلیون و ۲۱۸ هزار و ۴۰ تن کالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، پلی اتیلن، گوگرد، اوره، استایرن، آمونیاک و سایر محصولات به ارزش یک میلیارد و ۲۷۸ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۷۷۴ دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن چهار درصد و از نظر ارزش ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی ادامه داد: این محصولات، بیشتر به کشور های چین، ژاپن، ‏کره جنوبی، هند، هنگ کنگ، اندونزی، ترکیه، مصر، امارات متحده عربی و کویت صادر شده است که سهم میعانات گازی از کل کالاهای صادراتی از نظر وزن ۴۷ درصد و از نظر ارزش ۴۶ درصد بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید