تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

دریچه منهول ترافیکی

دریچه منهول ترافیکی چیست؟

یکی از انواع دریچه‌های منهول مورد استفاده دریچه منهول ترافیکی است. شاید از دید رهگذران، دریچه منهول موجود در سطح معابر در مکان‌های مختلف یکی از کم اهمیت ترین جزئیات زیرساخت‌های شهری باشد و خیلی بی تفاوت از روی آن‌ها رد شوند.

منهول ها چاهک هایی هستند که تاسیسات زیر زمینی از طریق آنها قابلیت بازدید پیدا میکنند و دریچه‌ منهول پوشاننده آن و در عین جزئی و کوچک بودن نسبت به وسعت مسیر، یکی از مهم‌ترین ابزارهای ایجاد ایمنی در سطح شهر میباشد. به گونه‌ای که اگر درپوش منهول ترافیکی مناسب به درستی در مسیر موردنظر استفاده نشود، ممکن است خطر سقوط و مرگ برای رهگذران، حیوانات و در صورت استفاده در سطح خیابان های ماشین رو، خطر وقوع تصادف وجود داشته باشد.

دریچه منهول ترافیکی چیست؟

فاکتورهای مهم در انتخاب دریچه منهول در مناطقی با بار ترافیکی بالا

دریچه ترافیکی منهول، وظیفه اصلی را به عنوان پوشش در منهول در خطوط زهکشی در مناطق با ترافیک بالا، دارند. علاوه بر این که منهول به عنوان ورودی برای تکنسین‌ها عمل میکند تا تعمیر و نگهداری را انجام دهند، هدف از نصب درپوش منهول، جلوگیری از افتادن افراد به داخل چاه نیز می باشد.

استفاده و انتخاب دریچه مناسب، نیاز به بررسی فاکتورهای مختلفی دارد. علاوه بر این برخی از تولیدکنندگان دریچه منهول با رعایت نکات زیبایی شناختی و تولید دریچه‌های منهول زیبا در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف به مسئولین شهرداری در زیباسازی شهر میتوانند کمک کنند.
یکی از فاکتورهایی که در زمان انتخاب و نصب دریچه منهول باید مورد بررسی قرار بگیرد، میزان ترافیک و حجم فشاری که دریچه منهول باید تحمل کند است. بر همین اساس تولیدکنندگان، انواع دریچه منهول دریچه را در کلاس کاری مختلف برای تحمل فشار ترافیکی متفاوت تولید میکنند. این نوع دریچه، بر روی منهول‌هایی که در معابر با حجم ترافیک بالا قرار گرفته‌اند، مانند بندرگاه‌ها و فرودگاه‌ها، گمرک‌ها و غیره استفاده میشود.

فاکتور دیگری که مهندسین در انتخاب درب منهول ترافیکی بررسی میکنند، شرایط جوی و آب و هوایی و دمای منطقه مورد نظر است. در منهول ترافیکی استفاده شده باید بتواند در مقابل سرمای شدید در مناطق کوهستانی، و تحمل اشعه ماورا بنفش در مناطقی با آب و هوای گرم ودمای بالا، مقاومت لازم را داشته باشد و به دلیل فرسودگی، هزینه مازاد به جهت فرسودگی و در نتیجه تعویض دریچه را تحمیل نکند. دریچه کامپوزیتی ، دریچه بتن پلیمری، دریچه پلی اتیلنی و دریچه بتنی از جمله درپوش هایی هستند که مناسب معابر با ترافیک بالا هستند.

جنس دریچه منهول

دریچه منهول در دو نوع غیر ترافیکی و ترافیکی ساخته میشود. جنس دریچه منهول از نوع ترافیکی باید به گونه‌ای باشد که برای استفاده در مکان‌هایی با بار سنگین مناسب باشد. در اثر فشار بالا دچار شکستگی و یا تغییر حالت نشود. انواع روکش منهول از جنس چدن نشکن و فولاد ضد زنگ برای استفاده در مناطق پرترافیک مناسب است. امروزه علاوه بر چدن و فولاد، منهول‌هایی از جنس پلیمر تولید شده است که به دلیل قابلیت‌های خاص و ویژه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید