تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

افزایش ۱۰ برابری حذف آلاینده‌های نفتی با باکتری‌های اصلاح‌شده با نانوذرات

ایران با توجه به برخورداری از سهم بالایی از منابع نفتی جهان و محصولات پتروشیمی و همچنین بیش از ۲۵ هزار کیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز، به ‌شدت در معرض آلودگی‌های زیست‌محیطی از جمله آلودگی‌های دریایی قرار دارد.

با توجه به اهمیت حذف این آلاینده‌ها از محیط‌های دریایی محققان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در فاز آزمایشگاهی موفق شدند عملکرد یک نوع باکتری را برای جمع‌آوری آلاینده‌های نفتی دریایی ارتقاء دهند.

مقاله پیشنهادی: دریچه منهول

فرزین نکوئی، مجری طرح، هدف از انجام این پژوهش را سنتز نانو ذرات ایمن و دوستدار محیط برای جمع‌آوری مشتقات نفتی از محیط‌های دریایی عنوان کرد و افزود: بر این اساس در این پژوهش از یک نوع باکتری برای تجزیه آلاینده‌های نفتی استفاده شد و عملکرد این باکتری‌ها به کمک نانوذرات کربنی بهینه شده است.

وی ادامه داد: از آنجایی‌که عامل اصلی جمع‌آوری یک باکتری موجود در طبیعت است، بنابراین استفاده از این طرح موجب کاهش هزینه خواهد شد. از سوی دیگر سرعت عمل و کارایی این باکتری به‌ وسیله یک نانو ذره کربنی بی‌خطر بهبود بخشیده شده است.

نکوئی با بیان اینکه در این طرح از قابلیت یک نوع باکتری به نام “الکانیوراکس برکومنسیس” استفاده شده است، خاطر نشان کرد: این باکتری از مشتقات نفتی به ‌عنوان یک منبع غذایی استفاده می‌کند و این آلاینده‌ها را تجزیه می‌کند.

محصول پیشنهادی: مخزن آب

دیدگاهتان را بنویسید