تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

مخزن کامپوزیت

مخزن کامپوزیت از جمله مخازنی است که برای نگهداری و ذخیره سازی انواع سیالات از آن استفاده میشود. مخزن کامپوزیتی ویژگیهای خاصی دارد که موجب کاربرد های متنوع آن شده و در بسیاری از صنایع و ساختمانها به وفور از آن استفاده میشود. در واقع الیاف موجود در این مخازن موجب تقویت شوندگی مخزن و مقاومت این مخازن شده است.
مخازن نگهداری مایعات به طور کلی می‌تواند فلزی، بتنی، پلاستیکی و یا مخلوطی از پلیمر با الیاف شیشه باشد؛ که به این نوع، مخازن، مخازن کامپوزیتی گفته می‌شود. در واقع الیاف مذکور نقش فاز تقویت کننده و پلیمر به عنوان ماتریس عمل می‌کند. همچنین ماتریس پلیمری اکثرا از جنس رزین پلی استر غیر اشباع تهیه می‌شود.

مخازن کامپوزیتی به دو صورت استوانه‌ای و مکعبی تولید می‌شوند

مخزن کامپوزیتی مکعبی

مخزن کامپوزیتی استوانه ای

انواع مخزن کامپوزیتی

مخزن SMC

مخازن کامپوزیتی قالب گیری شده فشاری SMC طول عمر بالا و ظاهری آراسته و سطحی بسیار بهداشتی دارند.

مخزن GRP

مخازن پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه که با نام GRP شناخته می شوند یکی از مقرون به صرفه ترین انواع مخزن میباشند.

مخزن FRP

مخازن ساخته شده از پلیمر تقویت شده با الیاف موسوم FRP برای استفاده های با بارگذاری و فشار بالا بسیار مناسب میباشند.

مخزن فایبرگلاس

فایبرگلاس از اولین انواع مخازن کامپوزیتی است که در طول سالیان کارایی خود را به خوبی اثبات کرده است.

مخازن کامپوزیت در انواع مختلف تولید می‌شود. SMC ها یا مخازن یکپارچه آن با نام GRP تولید می‌شود. در این نوع مخازن در واقع یک ورق یکپارچه از ماتریس پلیمری با فاز تقویت کننده الیافی تولید می‌شود؛ و با اتصالات موسوم به جوش GRP تشکیل یک مخزن یکپارچه را می‌دهد. این یکپارچگی سبب می‌شود در برابر زلزله و بارهای استاتیکی بسیار مقاوم باشد.

نوع دیگر مخزن کامپوزیتی با نام FRP مطرح است. این نوع مخزن در تصفیه آب، سپتیک تانک، مخازن نگهداری انواع مایعات بر روی سطح زمین کاربرد دارد.

                                           ما مخازن کامپوزیتی مقاوم در برابر زلزله برای شما میسازیم!

به دلیل مزایای مخازن کامپوزیتی در شبکه توزیع آب آشامیدنی، فاضلاب خانگی و صنعتی، آبیاری، جمع آوری آب سطحی، تصفیه‌خانه‌ها، سیستم انتقال آب دریا، صنایع شیمیایی و نفت و گاز و پتروشیمی و سیستم‌های اطفای حریق کاربرد دارد. بنابراین باید به این نوع مخازن توجه ویژه‌ای شود و محاسبات مربوطه برای نیروهای جانبی و مقاومت در برابر بادهای شدید و زلزله، فشارهای وارده، تاثیرات جوی، ضخامت لایه‌ها، انتخاب نوع رزین و الیاف به کار برده شده، با توجه به دانش فنی و نوع کارکرد توجه شود. همچنین این نوع مخازن باید بر اساس استانداردهای بین المللی ساخته شود.

مخزن پنلی SMC را هم می توان بر روی فونداسیون بتنی روی زمین و هم بر روی پایه‌های فلزی در ارتفاع، با ظرفیت‌های متفاوت از یک تا ده‌ها میلیون لیتر اجرا کرد. مخازن به شکل مکعبی به صورت پنل‌هایی مستحکم است که تا حجم‌های 3000 متر مکعب را پوشش می‌دهد. مخازن استوانه‌ای به دلیل ساخت قالب خاص آن نسبت به مخازن پنلی گران‌تر است. مخازن پنلی با پیچ و مهره و از طریق نوار آب‌بند متصل می‌شود.

به دلیل برخی مشکلات موجود در مخازن فلزی و بتنی، مخازن کامپوزیتی تهیه شد. این مشکلات مخازن سنتی عبارتند از:

 • خوردگی به دلیل مجاورت با اسید، رطوبت، مواد شیمیایی
 • وزن زیاد در حمل و نقل و هزینه های زیاد ناشی از آن
 • ایجاد جلبک در مخازن