معایب مخزن آب شرب از جمله مخزن GRP، مخزن SMC، مخزن گالوانیزه

  • خانه
  • مقالات
  • معایب مخزن آب شرب از جمله مخزن GRP، مخزن SMC، مخزن گالوانیزه

معایب مخزن آب شرب از جمله مخزن GRP، مخزن SMC، مخزن گالوانیزه

معایب مخزن آب شرب از جمله مخزن GRP، مخزن SMC، مخزن گالوانیزه

انواع مخازن آب شرب

برای خرید مخزن آب شرب به چه ویژگی هایی بیشتر توجه می کنید؟ ظاهر، جنس، طول عمر، کیفیت آب شرب ذخیره شده، قیمت مخزن یا ...؟ کدامیک از این موارد برای شما اهمیت بیشتری دارد؟ برای یک انتخاب درست بهتر است ابتدا با انواع مخازن آب شرب و ویژگی های آنها آشنا شویم ما در این مقاله به بررسی انواع مخازن آب شرب خواهیم پرداخت تا تصمیم گیری برای شما آسان تر شود.

1. مخزن آب شرب پلی اتیلنی


مخازن پلی اتیلن روتو ملدینگ

مخازن پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE) برای موارد مختلفی همچون ذخیره آب شرب استفاده می شود این مخازن از پلیمر خطی پلی اتیلن ساخته می شوند که ماده ای غیر سمی است و روش ساخت آن ها به روش رتو ملدینگ است. این نوع از مخزن آب شرب مقاومت نسبی در برابر عوامل شیمیایی دارد. مخازن پلی اتیلنی روتو ملدینگ غالباً تا حجم ۲۰ متر مکعب ساخته می شوند و اگر به حجم بیشتری برای ذخیره سازی آب نیاز دارید باید به سراغ مخازن دیگر بروید. مخزن آب شرب پلی اتیلنی به شکل های استوانه ای عمودی، استوانه ای افقی و ذوزنقه ای که برای زیر پله مناسب است ساخته می شوند. رنگ این مخازن بصورت کدر است تا از احتمال رشد جلبک در آن کاسته شود. اگر انتخاب شما این نوع از مخازن برای خرید است لازم است بدانید پیش از تهیه حتما جایی سرپوشیده برای آن تهیه کنید زیرا تابش نور مستقیم آفتاب از طول عمر آن ها کاسته و موجب افزایش رشد جلبک در مخازن و کاهش کیفیت آب می شود.

 

مخازن پلی اتیلنی جوشی

این نوع از مخازن آب شرب از ورق های پلی اتیلن در ضخامت های مختلف ساخته می شود. برای ساخت این نوع از مخزن آب شرب ورق های پلی اتیلنی با راد های پلی اتیلنی به هم چوش می خورند و از یک سازه فلزی برای تقویت استحکام آن استفاده می شود. نکته مثبت این مخازن این است که در حجم های دلخواه قابل ساخته شدن هستند و می توان آن ها را در محل نصب نیز ساخت که برای مخازن بزرگ مطلوب است.

 

2. مخزن آب شرب گالوانیزه


مخزن گالوانیزه جوشی


این نوع از مخزن آب شرب از جنس فولاد با ضخامت های مختلف است که برای مقاوت در برابر خوردگی لایه ای از فلز روی بر روی آن اعمال شده است. گالوانیزه بر حسب ضخامت لایه روی و نحوه اعمال آن به دو دسته گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد تقسیم می شود. ضخامت فلز روی در گالوانیزه گرم بیشتر و در نتیجه مقاومت خوردگی آن بیشتر است. برای ساخت این نوع از مخزن آب شرب ورقه های گالوانیزه به هم جوش داده می شوند و مخازنی در شکل های استوانه ای، مکعبی و ذوزنقه ای ساخته می شود.

مخازن گالوانیزه غالبا از محل جوش دچار خوردگی می شوند چرا که لایه روی در این نقاط حین جوشکاری از بین می رود و همین امر طول عمر آن ها را کاهش می دهد که از نقاط ضعف این مخازن است. توجه داشته باشید با افزایش بسیار زیاد قیمت فلزات این مخازن دیگر جزء مخازن مقرون بصرفه محسوب نمی شوند. از مزیت های مخزن گالوانیزه جوشی این است که استحکام فیزیکی مطلوبی دارند و امکان ساخت در محل پروژه را نیز دارند.

 

مخزن گالوانیزه مدولار

مخزن گالوانیزه مدولار نسل جدیدتری از مخزن آب شرب است. این مخازن از مدول هایی در ابعادی مشخص (غالبا از جنس گالوانیزه گرم) ساخته می شوند. نکته بسیار مهم در مورد این مخازن این است که اتصال مدول ها بوسیله پیچ و مهره صورت می گیرد و هیچگونه جوشکاری در ساخت آن ها بکار نمی رود. که همین امر موجب مقاوت بالای این مخازن در برابر خوردگی می شود.

درز بین مدول ها بوسیله نوارهایی از جنس EPDM که قابلیت تماس با آب شرب دارد پوشانده می شود. از دیگر مزایای این مخازن سهولت حمل و نصب و همچنین نصب سریع است، مدول ها و دیگر اجزاء مخزن به محل پروژه منتقل شده و در آنجا مونتاژ می شوند. این مخازن همچینین قابلیت مونتاژ در حجم های بالا را دارند. مخازن گالوانیزه مدولار بر خلاف دیگر مخازن مدولار نیاز به فونداسیون خاصی نداشته و بر روی یک سطح صاف و کفپوش های پلاستیکی به راحتی نصب می شوند. از دیگر مزایای این مخازن استفاده از ورق های با ضخامت کمتر به نسبت مخازن گالوانیزه جوشی است زیرا در فرایند ساخت، مدول ها تحت پرس، شکلی میگرند که به استحکام آن ها می افزاید.

 

مخزن آب شرب و معایب آن

برای مخزن آب شرب مخازن GRP هم ممکن است مانند مخزن SMC مشکلاتی را داشته باشند و به این همین دلیل است که توصیه می شود از شرکت های با تجربه و توانا برای ساخت و راه اندازی مخزن آب شرب دعوت شود. بعضی از این مشکلات که در مخزن GRP ممکن است رویت شود به شرح زیر است ( البته باید توجه داشت این مشکلات در سایر مخازن آب شرب مانند مخزن SMC و همچنین گاهاً مخزن گالوانیزه نیز پیش آید. البته بعضی از مشکلات منحصر به مخزن کامپوزیتی است و بعضی دیگر منحصر به مخزن فلزی و محزن گالوانیزه)

فرسایش ماستیک مخزن آب شرب

فرسایش ماستیک زمانی رخ می دهد که مفاصل و پیچ های فولادی که پانل ها را نگه داشته باشند، شروع به خوردگی می کنند ( مشترک میان مخزن کامپوزیت و مخزن فلزی و مخزن گالوانیزه مدولار ) و یک مکان امن را برای رشد باکتری ها فراهم می کنند. باد کردگی اسموزی سطح GRP به دلیل نفوذ آب می تواند منجر به جدایش ژل کوت روی پنل ها شود و سطحی مناسب برای رشد ریز یاخته ها بوجود آورد ( در مخزن کامپوزیتی و مخزن SMC) .

این یک مشکل بسیار مهم در مخزن آب شرب است که اگر نادیده شود مشکلات بسیاری در پی دارد. این خوردگی ها و باد کردگی های مخزن آب باید به سرعت تعمیر گردد زیرا به مرور زمان بیشتر شده و باعث جدا شدن پوسته می شود و مزه ی بد آب را در پی خواهند داشت. همواره در انتخاب مخزن آب شرب چه مخزن گالوانیزه و چه مخزن SMC این مورد را در کنار کیفیت آب محل بهره برداری از مخزن آب شرب در نظر بگیرید. آی آر مخزن با انتخاب جنس مناسب برای مخزن شما و همچنین پوشش دهی مخازن آب شما میتواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

محصول مشابه: مخزن فایبرگلاس

قارچ و جلبک در مخزن آب شرب

قارچ های اسپور سیاه گاهی در مخزن GRP خالی که نیاز به تعمیر دارد دیده می شود. اگر برای از بین بردن این جلبک ها دیر وارد عمل شوید کار بسیار سختی در پیش روی خواهید داشت به همین دلیل توصیه می شود که مخزن آب شرب مرتب مورد بازبینی قرار گیرد. این جلبک ها در مکان های نمور و تاریک دیده می شوند و مشکل مخزن آب گالوانیزه و فلزی هم می تواند می باشد. وجود این نوع جلبک در مخزن آب ممکن است سلامت انسان را به خطر اندازد. مخزن GRP و مخزن SMC نیز مانند سایر انواع مخزن آب باید مرتبا مورد بررسی قرار گیرد تا از سلامت آب آشامیدنی اطمینان حاصل گردد.

همچنین بخوانید: دریچه منهول کامپوزیت

آخرین مقالات

تگ ها

آی آر مخزن کیفیت و قیمت را تضمین میکند. ما مشتاقانه پاسخگوی پرسش های شما هستیم.

درباره ما

آی آر مخزن تولید کننده مخازن کامپوزیتی، گالوانیزه، پلی اتیلن و ... برای انواع مصارف و کاربردها

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.


جزئیات بیشتر

خبرنامه

جهت دریافت اطلاعات آی آر مخزن، به خبر نامه ما بپیوندید

لینک های مرتبط

تمامی حقوق سایت متعلق به آی آر مخزن میباشد. | طراحی سایت : نوینیک