تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

۱٫۲ میلیارد دلار میعانات گازی و انواع محصولات پتروشیمی پارس جنوبی صادر شد

به گزارش اکوفارس احمد پورحیدر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیان داشت: در مردادماه، یک میلیون و ۷۲۱ هزار و ۷۸ تن کالای غیر نفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش افزون بر ۶۹۱ میلیون و ۶۲ هزار و ۵۱۹ دلار به خارج از کشور صادر شده است.
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس افزود: این مقدار صادرات، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۵ درصد و از نظر ارزش ۳۳ درصد افزایش داشته است .

وی یادآور شد: همچنین در ماه گذشته یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۹۶۲ تن میعانات گازی به ارزش ۵۸۷ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۲۵۵ دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شده است .
پورحیدر گفت: در مجموع، در مدت یاد شده بیش از سه میلیون و ۲۱۸ هزار و ۴۰ تن کالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، پلی اتیلن، گوگرد، اوره، استایرن، آمونیاک و سایر محصولات به ارزش یک میلیارد و ۲۷۸ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۷۷۴ دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن چهار درصد و از نظر ارزش ۱۰ درصد افزایش را نشان می دهد.
وی ادامه داد: این محصولات، بیشتر به کشور های چین، ژاپن، ‏کره جنوبی، هند، هنگ کنگ، اندونزی، ترکیه، مصر، امارات متحده عربی و کویت صادر شده است که سهم میعانات گازی از کل کالاهای صادراتی از نظر وزن ۴۷ درصد و از نظر ارزش ۴۶ درصد بوده است.
پیش از این، پورحیدر به ایرنا گفته بود: در یک سال منتهی به هفته دولت امسال، ۱۷ میلیون و ۸۱۲ هزار تن میعانات گازی به ارزش حدود هفت میلیارد دلار از پارس جنوبی به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزن ۳۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا، میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ ترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران قرار دارد؛ مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.
ذخیره گاز این بخش از میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید