تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

سودآوری ۲ میلیون دلاری پتروشیمی بوعلی با کاهش اجاره نفتکش‌ها

مهندس «مهدی قارونی» در گفتگو با خبرنگار نیپنا در تشریح طرح انتقال دریایی خوراک میعانات گازی پتروشیمی بوعلی سینا از پالایشگاه‌های پارسیان و فجرجم، گفت: در شرایط فعلی خوراکی که مناطق نفت‌خیز جنوب به پتروشیمی بوعلی سینا تحویل می‌دهد فقط ۵۰ درصد نیاز مجتمع را تامین می‌کند.

محصول پیشنهادی: مخزن کامپوزیتی

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با اعلام اینکه برای تامین خوراک پایدار و کافی ۵۰ درصد باقی مانده را با کشتی از پالایشگاه های پارسیان و فجرجم تامین خواهد شد، تصریح کرد: بر این اساس با هماهنگی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اقدام تامین میعانات گازی از پالایشگاه های گاز می کنیم.
این مقام مسئول با اشاره به برگزاری مناقصه به منظور اجاره چند فروند کشتی به منظور انتقال دریایی میعانات گازی، بیان کرد: با برگزاری مناقصه جدید موفق شدیم در یک شرایط رقابتی هزینه اجاره کشتی را برای انتقال میعانات گازی از عسلویه به ماهشهر به حداقل کاهش دهیم.

محصول پیشنهادی: مخزن آب

وی با بیان اینکه در مناقصه اخیر نرخ کرایه کشتی برای انتقال میعانات گازی را از ۳۴۵ هزار دلار به حدود ۳۰۰ تا ۳۰۳ هزار دلار به ازای هر محموله کاهش داده ایم، بیان کرد: برای تامین و انتقال میعانات گازی از عسلویه به ماهشهر سالانه باید حدود ۵۰ محموله توسط کشتی‌ها حمل و جابه جا شود.
قارونی با یادآوری اینکه با کاهش هزینه اجاره کشتی عملا به طور متوسط سالانه حدود ۲ میلیون دلار صرفه جویی در انتقال خوراک میعانات گازی برای پتروشیمی بوعلی سینا حاصل شده است، تاکید کرد: کشتی‌های حامل خوراک پتروشیمی بوعلی سینا ۴۰ هزار تنی هستند ولی محموله های وارداتی اگر از پالایشگاه پارسیان باشد ۲۰ هزار تنی و از پالایشگاه فجر جم تا ۳۵ هزار تن می‌توانند خوراک را تحویل دهند که محموله با تناژ بالاتر برای پتروشیمی بوعلی سینا دارای صرفه اقتصادی بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید