تلفن دفتر مرکزی: 02144787172

برنامه مدیریت مصرف آب در پتروشیمی‌های مسیر خط اتیلن غرب

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، همزمان با جدی شدن بحران کمبود آب در ایران، مدیریت مصرف آب در طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی به ویژه در مناطق دور از سواحل به صورت ویزه در دستور کار قرار گرفته است.

بر این اساس به منظور مدیریت بیشتر مصرف آب از یک سو طرح‌هایی که مصارف بالای آب دارند از مناطق مرکزی به حاشیه سواحل خلیج فارس منتقل شده و در سایر طرح‌های به بهره برداری رسیده مدیریت و صرفه‌جویی گسترده مصرف آب با نصب و راه اندازی تجهیزات و سامانه‌های اصلاح مصرف آغاز شده است.

محسن مجیدی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره مهمترین اقدامات انجام گرفته در پتروشیمی مهاباد به منظور مدیریت مصرف آب، گفت: آب مورد نیاز مجتمع پتروشیمی مهاباد توسط یکی از دو خط لوله از سد مهاباد تامین می‌شود.

مدیرعامل پتروشیمی مهاباد با اعلام اینکه مقدار مصرف آب پتروشیمی مهاباد مطابق با بقرارداد ۲ جانبه با شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان غربی حداکثر یک میلیون و ۲۵۰ هزار مترمکعب در سال پیش بینی شده که این میزان معادل پنج در هزار حجم نرمال مخزن آب سد مهاباد (۱۹۷ میلیون متر مکعب) است.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب پتروشیمی مهاباد، اظهار داشت: با توجه به اصلاح سامانه مصرف و برنامه‌ریزی برای کاهش و صرفه‌جویی در مصرف حداکثر مقدار مصرف آب امسال در پتروشیمی مهاباد یک میلیون مترمکعب پیش بینی شده است.

مجیدی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی استفاده بهینه و حداکثری از آب ورودی به پتروشیمی مهاباد در دستور کار قرار گرفته است، افزود: از این رو در کنار اصلاح سامانه مصرف، تمامی آب های استفاده شده در پتروشیمی مورد تصفیه مجدد قرار می گیرد.

مدیرعامل پتروشیمی مهاباد با یادآوری اینکه در بخش تصفیه پساب تمامی پساب‌های صنعتی و بهداشتی حاصل از واحدهای فرایندی و خدماتی توسط یک شبکه گسترده جمع آوری و به واحد تصفیه پساب هدایت و با استفاده از روش تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه می شود، تاکید کرد: پساب تصفیه شده مجددا برای آبیاری فضای سبز و درختان حاشیه مجتمع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته وی هم اکنون برای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای و صیانت بیشتر از محیط زیست، ۳۰ هکتار از اراضی مجتمع پتروشیمی مهاباد به فضای سبز تبدیل شده است.

به گزارش اپیک، پتروشیمی مهاباد یکی از طرح‌های افتتاح شده در طول فعالیت دولت یازدهم در مسیر خط لوله اتیلن غرب بوده که در کنار طرح هایی همچون پلیمر کرمانشاه، پلی اتیلن ایلام، کردستان، لرستان، کاویان و مروارید از مهمترین طرح های مسیر خط لوله اتیلن غرب را تشکیل می‌دهد.

پتروشیمی مهاباد از ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین و ۳۰ هزار تن بوتن یک برخوردار است، این طرح پس از بهره‌برداری کامل زمینه اشتغال برای یک‌هزار نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیرمستقیم را فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید